Vyproštění z ledovcové trhliny:
Metoda První

Zde je postup jak vytahovat spadlého lezce z ledovcové trhliny. Tento způsob předpokládá, že spadlý lezec je schopen si sám upnout lano k úvazu. Pokud tomu tak není (spadlý lezec je zraněn), musí zachránce k němu sám sestoupit, zapnout jej, a pak se vrátit nahoru a vytáhnout jej.
Princip karabinového "kladkostroje"

Metoda Druhá

Další možností, jak vytáhnou z ledovcové trhliny zraněného a nemohoucího lezce, je využití karabinového kladkostroje - viz. obrázek. Pozor ale (!), jednak na laně pod okrajem trhliny nesmějí být brzdící uzly (bránily by posunu lana nahoru), a za druhé lano se výrazně zařezává do okraje trhliny, a vzniklé tření může být dost velké na to, že spadlého lezce nepůjde takto vůbec vytáhnout. Pokud jsou brzdící uzly jen nad okrajem trhliny, ale ještě před karabinovým kladkostrojem, tak nezbývá, než pomocnou delší smyčkou zafixovat lano pod brzdícími uzly u okraje trhliny, a na povoleném odlehč e ném laně ony uzly rozvázat. Dále: výraznému zařezávání lana na okraji trhliny lze zabránit tím, že se lano na okraji trhliny podloží buď vodorovně položeným cepínem, nebo prázdným batohem. Tyto předměty se však musí na okraji trhliny něčím zafixovat, aby držely na místě, neposunovaly se, a nespadly dolů do trhliny:

Dalším problémem při vytahování nemohoucího může být nedostatečně dlouhé lano. Pokud pro první metodu nemá zachránce dostatek lana, a brzdící uzly už prošly pod okraj trhliny (tedy nelze hned použít ani metodu druhou, musí zachránce spadlého lezce vytáhnout sice metodou druhou, ale na opačném konci lana - na tom, které měl smotané v batohu). K tomuto prameni lana ale musí zachránce spadlého a nemohoucího zapnout sám. Tedy musí k němu slanit, zapnout jej, vyšplhat, a teprve pak začít vytahovat. Při každem slaňování do trhliny za spadlým lezcem se musí zachránce sebejistit prusíkem! Umožní mu to uvolnit si v určitý okamžik obě ruce, např. př i poskytování první pomoci, zapínání spadlého lezce do lana, apod.

Doplněk k záchraně: Slanění se zraněným

Zachránce na lano zapne dvě slaňovací pomůcky, a ty spojí pevnou spojovací smyčkou. Poté se zachránce připojí pomocí pevné kratší smyčky k dolní slaňovací pomůcce, a od svého úvazu navíc ještě vede na lano pod dolní slaňovací pomůckou sebejistící prusík! To mu umožní viset na laně bez držení rukou, ruce má volné. Zachránce poté zraněného zavěsí pevnou delší smyčkou k horní slaňovací pomůcce, a to tak, aby zraněný se nacházel za jeho zády. Na obrázku jsou používány slaňovací pomůcky "Robot" od firmy Kong. Není to nutností, mohou je zastoupit i jiné slaňovací pomůcky. Princip propojení však vždy zůstává stejný.
Čerpáno ze stránek horolezeckého oddílu SAKAL